Top Logos

Proudly sponsored by:

Meet Event Records Women

Meet Event Records - Athlete Rankings

PeeWee Girls (11 and under)

50m 7.69 Janine Polischuk Regina Athletics 1996
60m 9.08 Natasha Crump Sister MacNamara 2001
150m 22.38 Tracy Towns Stride Ahead 2012
200m 30.73 Natasha Crump Sister MacNamara 2001
600m 1:53.40 Tracy Towns Stride Ahead 2012
800m 2:49.67 Samantha Gross Regina Wheat City 2005
1000m 3:41.81 Emile Rieger Excel Athletica 2018
1500m 6:22.42 Dana Parry Whyte Ridge 1993
4 x 100m 1:01.36   Whyte Ridge 1994
4 x 200m 2:10.50   Melfort, SK 1995
High Jump 1.40m Janine Polischuk Regina Athletics 1996
Long Jump 4.21m Deborah Adekayode Winnipeg Optimist 2014
Shot Put (2.73kg) 7.44m Wande Olude Ralph Maybank 1996

 

Bantam Girls (13 and under)

Event Time/Perf Name Club/School Year
50m 6.90 Buffie Babb Westdale 1984
50m Hurdles 8.57 Janine Polischuk Regina Athletics 1997
60m 8.23 Victoria Tachinski Henry G. Izatt 2012
60m Hurdles 10.39 Kaylan Strang Saskatoon Track 1999
150m 19.71 Juleah Duesing Queen City Striders 2015
200m 27.54 Amy Graceffo SA Tough Track 1995
300m 41.51 Victoria Tachinski Henry G. Izatt 2012
400m 1:04.22 Jennifer Stakiw Century T.C. 1999
800m 2:25.88 Kendra Schaaf Regina Harriers 2008
1200m 4:01.54 Paige Hamann Queen City Striders 2014
1500m 5:07.30 Julia Zrinyi SA Tough Track 2008
4 x 100m 54.78   SA Tough Track 1996
4 x 200m 1:54.70   Winnipeg Optimist 2010
4 x 400m 4:43.30   Grant Park 1985
Long Jump 4.82m Janine Polischuk Regina Athletics 2009
High Jump 1.51m Janine Polischuk Regina Athletics 1997
Shot Put (2.73kg) 9.95m Barb Peacock Dragoons 2005

 

Midget Girls (15 and under)

Event Time/Perf Name Club/School Year
50m 6.85 Cathy Adams Takus 1987
50m Hurdles 8.24 Jill Brock Winnipeg Optimist 1986
  8.24 Alanna Boudreau Winnipeg Optimist 1998
60m 7.73 Jenni Hucul Saskatoon Track 2003
60m Hurdles 9.32 Rachael Albertson Saskatoon Track 2018
150m 19.71 Katie Staub Winnipeg Optimist 2009
200m 24.69 Jenni Hucul Saskatoon Track 2003
300m 40.28 Victoria Tachinski SA Tough Track 2014
400m 57.77 Carly Paracholski Sisler 2008
800m 2:15.65 Kailey Smith Moose Jaw Rotary 2001
1200m 3:43.61 Jennie Petrash-Baragar Winnipeg Optimist 2013
1500m 4:49.28 Jessica Furlan Regina Harriers 2005
2000m 6:44.02 Jennie Petrash-Baraga Winnipeg Optimist 2013
3000m 10:19.34 Kendra Schaaf Regina Harriers 2005
4 x 100m 51.21   SA Tough Track 2009
4 x 200m 1.47.53   SA Tough Track 2009
4 x 400m 4:18.70   Grant Park 1985
Long Jump 5.34m Deborah Adekayode Winnipeg Optimist 2018
High Jump 1.69m Lara Denbow Prairie Storm 2018
Triple Jump 10.85m Jada Roach Saskatoon TF 2016
Shot Put (3kg) 13.83m Taylor Heald Flying M 2014
Shot Put (4kg) 11.10m Susanne Dandenault AOTC 1995

 

Youth (Juvenile) Women (17 and under)

Event Time/Perf Name Club/School Year
50m 6.76 Gladys Nortey Sisler 1990
  6.76 Nicole Buchholz Riversdale TC 1998
50m Hurdles 7.61 Janna Nikkel Takus 1990
60m 7.64 Jenni Huccul Saskatoon Track 2005
60m Hurdles 8.56 Jenni Huccul Saskatoon Track 2005
200m 24.69 Jenni Huccul Saskatoon Track 2003
400m 55.22 Victoria Tachinski SA Tough Track 2016
800m 2:12.57 Nicole Edwards Winnipeg Optimist 2002
1500m 4:35.29 Julia Zrinyi Stride Ahead 2011
3000m

9:57.80

Carol Howe Raiders 1982
4 x 100m 48.71   Saskatoon Track 2003
4 x 400m 3:56.80   Stride Ahead 2003
Long Jump 5.50m Rebekah Eckert Unattached 2015
High Jump 1.80m Tammy Mahon Unattached 1997
Triple Jump 11.50m Alanna Boudreau Winnipeg Optimist 2000
Shot Put (3kg) 14.27m Taylor Heald Flying M 2016
Wt. Throw (7.26kg) 16.08m Taylor Heald Flying M Athletic Club 2016
Pole Vault 3.60m Samantha Allegro Winnipeg Optimist 2012

 

Junior Women (19 and under)

Event Time/Perf Name Club/School Year
50m 6.69 Deanne Mengel Riversdale TC 1995
50m Hurdles 7.44 Janna Nikkel Takus 1992
60m 7.61 Chantal Grant Winnipeg Optimist 2008
60m Hurdles 8.84 Jaime Cruickshank Saskatoon Track 2004
200m 24.44 Chantal Grant Winnipeg Optimist 2008
400m 56.03 Carly Paracholski Sisler 2011
800m 2:09.00 Victoria Tachinski Stride Ahead 2017
1500m 4:31.56 Danette Doetzal Queen City Striders 2004
3000m

9:42.82

Danette Doetzal Queen City Striders 2004
4 x 100m 47.36   Riversdale TC 1999
4 x 200m 1:39.72   Riversdale TC 1999
4 x 400m 3:59.50   Stride Ahead 1981
Long Jump 5.66m Ope Adelugba Saskatoon TF 2016
High Jump 1.80m Tammy Mahon Unattached 1997
Triple Jump 12.31m Ope Adelugba Saskatoon TF 2016
Shot Put (4kg) 12.84m Susanne Dandenault AOTC 1987
Wt. Throw(9.07kg) 12.87m Debra Mullin U of Manitoba 2005
Pole Vault 3.40m Samantha Allegro Wpg Optimist 2012

 

Open Women

Event Time/Perf Name Club/School Year
50m 6.51 Tanya Brothers Raiders 1985
50m Hurdles 7.34 Janna Nikkel Takus 1996
60m 7.61 Chantal Grant Winnipeg Optimist 2002
60m Hurdles 8.56 Janna Nikkel Echo 2007
200m 24.19 Adrienne Power   2012
400m 55.07 Alanna Yakiwchuk Echo 1995
800m 2:06.49 Nicole Sifuentes Saucony Track Club 2013
1500m 4:20.20 Carolyn Comeau U of M 1987
3000m 9:42.42 Cheryl Murphy Raiders 1997
5000m 18:23.89 Gina Tranquada Central Athletics 2013
4 x 100m 3:46.70  WCG Team   1985
4 x 400m 3:56.84  Stride Ahead Tough Track Club - 'A'   2017
Long Jump 5.68m Kerri Drosdowech AOTC 1998
High Jump 1.80m Tammy Mahon Unattached 2002
Triple Jump 12:31m Alanna Boudreau Winnipeg Optimist 1995
Shot Put (7.26kg) 14.64m Shannon Kristianson Regina Athletics 1986
Wt. Throw (9.07kg) 17.04m Noreena Bodaglo U of M 1989
Pole Vault 4.15m Jackie Honey Winnipeg Optimist 1993

For Men's rankings, please click here

For Special Olympic rankings, please click here